آزمون های بین‌ المللی زبان، برای سنجش توانایی شما در مهارت زبان مورد استفاده قرار می‌گیرند. از معروف‌ترین آزمون‌‌های بین‌‌المللی زبان که اعتباری جهانی دارند، می‌توان آزمون آیلتس، تافل، دولینگو و  PTE و… را نام برد. تحصیل در خارج و انواع مهاجرت‌های کاری، نیازمند ارائه مدارکی هستند که میزان دانش زبانی شما را نشان دهند. مهاجرت کاری به کشورهای مختلف و تحصیل در دانشگاه‌ها، مستلزم داشتن دانش زبان و اثبات آنها با مدارک معتبر است.

شما می تونید خلاصه و مفید درباره آزمون های زبان بین المللی بشنوید

چرا برای مهاجرت به مدرک زبان نیاز داریم؟

وقتی برای کار یا تحصیل به کشوری دیگر مهاجرت می‌کنید، باید توانایی برقراری ارتباط حرفه‌ای با اهالی آن کشور را داشته باشید. مهاجرت با سفر کوتاه متفاوت است. در سفرهای توریستی، نیازی به صحبت درباره مباحث تخصصی ندارید؛ به همین دلیل در چنین سفرهایی تسلط معمولی به زبان آن کشور کافیست.
با این حال برای مهاجرت طولانی و دائم در اغلب موارد باید در دوره‌های آموزش زبان از مبتدی تا پیشرفته شرکت کنید و پس از کسب آمادگی، با شرکت در آزمون‌ها مدرک زبان بین‌المللی بگیرید. داشتن مدرک زبان معتبر با نمره بالا هنگام مهاجرت چند مزیت دارد:

  • افزایش شانس پذیرش در دانشگاه‌های معتبر
  • امکان دریافت بورسیه تحصیلی هنگام مهاجرت
  • پیشنهادهای شغلی بهتر با درآمد بالاتر
  • قابلیت استفاده در تمامی کشورهای انگلیسی‌زبان
  • امکان فعالیت شغلی در ایران با برخی از مدارک زبان

بهتر است بدانید که داشتن مدرک زبان برای مهاجرت تنها برای افراد بزرگسال الزامی است؛ اما کودکان زیر 12 سال نیاز به مهارت‌های عمومی زبان یا شرکت در آزمون‌های مخصوص کودکان دارند. شرکت در دوره‌های آموزش زبان برای کودکان، برای سنین 6 تا 12 سال بسیار مفید است و می‌تواند باعث تقویت مهارت‌های کاربردی زبان در کودک شود.

انواع آزمون های بین المللی زبان

آزمون‌های مهارت زبان برای کمک به دانش‌آموزان و دانشجویانی که زبان اصلی آنها متفاوت با زبان کشوری که قصد مهاجرت به آنجا را دارند، طراحی شده‌اند تا بتوانند در  سایر کشورها تحصیل کنند. علاوه بر این، آزمون های زبان به درک بهتر، صحبت کردن، خواندن و نوشتن زبان کمک می کند. همچنین شما را برای استفاده راحت از زبان پس از حرکت به مقصد رویایی خود آماده می کند. علاوه بر این، دانشجویانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند، باید آزمون زبان را به عنوان پیش نیاز پذیرش دانشگاه قبول کنند. برخی از دانشگاه ها نیز دانشجویان را ملزم به کسب حداقل نمره آزمون بسته به شرایط دوره می کنند. انواع آزمون های بین المللی زبان که توسط اکثر موسسات آموزشی در سراسر جهان پذیرفته می شود شامل آیلتس، تافل، OET، CAE، CPE و PTE و… می باشد.این آزمون ها استاندارد هستند و دانش شما از زبان را ارزیابی می کنند. برخی از آنها مربوط به یک رشته یا حرفه خاص هستند و درک شما از اصطلاحات فنی و اصطلاحات تخصصی حرفه ای را آزمایش می کنند