برای تخمین هزینه زندگی در انگلیس باید عوامل مؤثر بر آن مانند هزینه مسکن، تحصیل، خوردو‌خوراک و غیره را به‌دقت بررسی کرد. هنگامی که از هزینه‌‌های زندگی در انگلیس یا هر کشور دیگری صحبت می‌کنیم، باید عوامل مختلفی را که روی تعیین مبلغ نهایی مؤثر هستند بررسی کنیم. یکی از هزینه‌های بسیار بالا در انگلیس، هزینه اجاره و خرید خانه است که بخش عمده درآمد هر فردی را شامل می‌شود. در مقابل هزینه‌های خوراک و پوشاک ناچیز بوده و همه اقشار جامعه می‌توانند از عهده آن بربیایند. ما در این مقاله قصد داریم برای تخمین هزینه زندگی در انگلیس تمام عوامل مؤثر بر آن را بررسی کنیم. همچنین می‌خواهیم ببینیم که متوسط هزینه زندگی و تحصیل برای هر فرد در این کشور چقدر است.

دیدن فهرست مطالب

هزینه زندگی در کشور انگلستان

هزینه زندگی در انگلیس به چند عامل مهم از جمله شهر محل زندگی، میزان مالیاتی که باید بپردازید و سبک زندگی شما بستگی دارد که بدون در نظر گرفتن آن‌ها، نمی‌توانیم تخمین مناسبی از هزینه‌ها داشته باشیم. به‌عنوان مثال لندن گران‌ترین شهر این کشور است که هزینه‌های زندگی در‌ آن به هیچ عنوان قابل مقایسه با دیگر شهرهای انگلستان نیست.

قبل از اینکه به بررسی هزینه‌های زندگی در انگلیس بپردازیم باید به دو سؤال مهم دیگر پاسخ دهیم؛ قدرت خرید مردم چقدر است و هر شغلی چقدر درآمد دارد؟ دلیل اصلی برای پرسش هم این است که هر چقدر هم که هزینه‌های زندگی در یک کشور زیاد باشد، اگر درآمد مردم هم به همان نسبت بالا باشد، مشکلی در پرداخت هزینه‌ها به وجود نمی‌آید. بنابراین موضوعی مهم به‌عنوان قدرت خرید در انگلیس مطرح می‌شود که باید پیش از همه به آن بپردازیم.

نرخ تورم در انگلیس و بررسی قدرت خرید

قبل از اینکه نرخ تورم در انگلیس را بررسی کنیم باید بپرسیم که چرا نرخ تورم اهمیت دارد؟ پاسخ این است که با افزایش تورم، قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند. بنابراین اگر نرخ تورم در سال آینده ۱۰ درصد باشد، تا پایان سال ۲۰۲۳ برای یک کالای ۱۰۰ پوندی باید ۱۱۰ پوند هزینه کرد. پس کنترل تورم توسط دولت برای بهبود کیفیت زندگی مردم اهمیت دارد.

۲۰۲۲ سال خوبی برای مردم انگلیس نبود زیرا نرخ تورم این کشور به‌شکل چشم‌گیری در این سال افزایش پیدا کرد. در ماه اکتبر نرخ تورم در انگلیس به ۱۱٫۱ درصد رسید که بالاترین رقم از اکتبر ۱۹۸۱ است. این نرخ در ماه دسامبر کاهش پیدا کرد و به ۱۰٫۷ رسید. البته دولت برای کنترل نرخ تورم برنامه‌های مختلفی دارد و انتظار می‌رود که تا آگوست ۲۰۲۳ نرخ تورم در انگلیس نزدیک به ۴٫۵ درصد برسد.

سبد خرید مردم در انگلیس به چند بخش تقسیم می‌شود. اول از همه نیازهای ضروری مانند خوراک، پوشاک، رفت‌وآمد و سپس نیازهای ثانویه مانند تفریح، سفر و غیره هستند. مردم با هر سطح درآمدی می‌توانند از پس پرداخت هزینه‌های خوردوخوراک بربیایند. برای پوشاک اگر به‌سراغ برندهای اقتصادی بروند و برای رفت‌وآمد هم اگر حمل‌ونقل عمومی را انتخاب کنند، با مشکل روبه‌رو نمی‌شوند و حتی می‌توانند پس‌انداز هم داشته باشند.

در مورد نیازهای ثانویه مانند تفریح، سفر و مواردی از این دست، کمی موضوع فرق دارد. همه افراد با هر سطح درآمدی نمی‌توانند سفرهای خارجی بروند، ماشین شخصی داشته باشند و از برندهای معروف خرید کنند. بنابراین این‌طور می‌توان نتیجه گرفت که مردم در این کشور برای گذران زندگی روزانه و برآوردن نیازهای اولیه با مشکل خاصی روبه‌رو نیستند.

حقوق مشاغل در انگلیس

عنوان شغلمتوسط درآمد ساعتیمتوسط درآمد هفتگیمتوسط درآمد سالانه
مدیر ارشد۵۶ پونددو هزار پوند۱۰۴ هزار پوند
کارگزار۵۲ پوند۱۹۸۰ پوند۱۰۲ هزار پوند
خلبان هواپیما و مهندس پرواز۴۶ پوند۱۸۵۰ پوند۹۶ هزار پوند
مدیر تبلیغات و روابط عمومی۴۱ پوند۱۷۰۰ پوند۸۸ هزار و ۴۰۰ پوند
متخصص حقوقی۵۱ پوند۱۶۹۰ پوند۸۷ هزار و ۸۸۰ پوند
مدیر IT۴۲ پوند۱۵۹۰ پوند۸۲ هزار و ۶۸۰ پوند
پزشک۴۲ پوند۱۴۴۰ پوند۷۴ هزار و ۸۸۰ پوند
آرایشگر۱۰ پوند۳۳۰ پوند۱۷ هزار و ۱۶۰ پوند
کارمند بار۹ پوند۳۴۰ پوند۱۷ هزار و ۶۸۰ پوند
خیاط۱۱ پوند۳۸۰ پوند۱۹ هزار و ۷۶۰ پوند
صندوق‌دار۱۳ پوند۳۹۰ پوند۲۰ هزار و ۲۸۰ پوند
مربی ورزشی۱۶ پوند۴۱۰ پوند۲۱ هزار و ۳۲۰ پوند
قناد و نانوا۱۲ پوند۴۴۰ پوند۲۲ هزار و ۸۸۰ پوند
عکاس۱۷ پوند۶۰۰ پوند۳۱ هزار و ۲۰۰ پوند
طراح سایت۱۹ پوند۶۵۰ پوند۳۳ هزار و ۸۰۰ پوند
کتابدار۲۰ پوند۶۶۰ پوند۳۴ هزار و ۳۲۰ پوند
پرستار۲۲ پوند۷۸۰ پوند۴۰ هزار و ۵۶۰ پوند
معمار۳۰ پوند۹۴۰ پوند۴۸ هزار و ۸۸۰ پوند

 

هزینه‌های زندگی در انگلیس

همان‌طور که بالاتر هم گفتیم هزینه‌‌های زندگی در انگلیس را باید از جنبه‌های مختلفی بررسی کرد. هزینه مسکن، غذا و پوشاک، رفت‌وآمد، درمان و بیمه، ورزش و تفریح و تحصیل از عوامل تعیین‌کننده در محاسبه هزینه هستند. با بررسی هر یک از این‌ موارد به صورت جداگانه، می‌توانیم برآورد خوبی از هزینه و کیفیت زندگی در انگلیس به دست بیاوریم.

هزینه مسکن در انگلیس

هزینه مسکن در انگلیس بدون شک بخش بزرگی از بودجه شخص را از آن خود می‌کند. بسیاری از مردم نیمی از حقوقشان را صرف هزینه مسکن در این کشور می‌کنند. اجاره‌بها در انگلیس با توجه به موقعیت مکانی، نوع خانه و تعداد ساکنان آن متغیر است. میانگین اجاره‌بها در سال ۲۰۲۱ در حدود ۱۰۰۷ پوند در ماه بود. دلیل بالا بودن این رقم این است که نرخ اجاره خانه در لندن بسیار زیاد است، در نتیجه میانگین کل کشور را افزایش می‌دهد.

میانگین هزینه مسکن در انگلیس به این صورت است که هرچه به‌سمت شمال کشور بروید، اجاره‌بها بیشتر می‌شود. در شمال شرقی (یورکشایر) هم کمترین میزان اجاره را می‌پردازید. روشن است که بیشترین میزان اجاره هم به لندن تعلق می‌گیرد.

میانگین هزینه مسکن بر اساس منطقه جغرافیایی
شمال شرق۵۳۰ پوند
یورکشایر و هامبر۵۵۰ پوند
میدلند شرقی۵۶۱ پوند
میدلند غربی۶۰۲ پوند
جنوب غربی۷۵۲ پوند
شمال غربی۶۲۳ پوند
جنوب شرقی۹۴۰ پوند
شرق۸۶۰ پوند
لندن۱۴۸۰ پوند

هزینه مسکن در لندن همان‌طور که گفتیم از همه شهرها بیشتر است. بنابراین برای افرادی که قصد دارند در این شهر زندگی کنند، بررسی اجاره‌بها بر اساس متراژ خانه هم ضرورت دارد. مقادیر داخل جدول بر اساس اجاره یک ماه است.

هزینه مسکن در لندناجاره ماهانه
آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر۷۵۰ پوند
آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر۴۰۰ تا ۶۰۰ پوند
آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ پوند
آپارتمان سه‌خوابه در حومه شهر۸۶۰ تا ۱۱۰۰ پوند

هزینه غذا و پوشاک در انگلیس

هزینه غذا و پوشاک در انگلیس را بهتر است به تفکیک بیان کنیم. سالانه به‌طور متوسط هر خانواده معمولی (که آن را حدود ۲.۵ نفر در نظر می‌گیریم) حدود ۶ هزار پوند خرج غذا و پوشاک می‌کند. هزینه هفتگی غذا برای یک خانواده معمولی در انگلیس حدود ۱۱۴ پوند است که نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.

تعداد نفراتمیانگین هزینه غذا در هفته
کودک۳۸.۱ پوند
دو نفر بزرگسال (یک زن و یک مرد)۱۰۱.۷ پوند
دو نفر بزرگسال و یک کودک۱۳۹.۷ پوند
دو نفر بزرگسال و دو کودک۱۷۷.۸ پوند
سه بزرگسال۱۵۲.۵ پوند

در مورد هزینه‌های پوشاک هم بین خرید لباس از برندهای اقتصادی با برندهای لوکس تفاوت زیادی وجود دارد. مردم در انگلیس این امکان را دارند که با توجه به بودجه خود از میان طیف وسیعی از لبا‌س‌های مردانه و زنانه انتخاب کنند. برخی برندهای ارزان در این کشور وجود دارند که هر آیتمی از آن‌ها خریداری کنید فقط ۱۰ پوند قیمت دارد. قیمت‌های جدول زیر همه به‌صورت میانگین هستند.

میانگین هزینه پوشاک در انگلیس
کفش۴۰ پوند
شلوار۴ پوند
جوراب۳.۵ پوند
شلوار جین۳۰ پوند
سوئیشرت۲۵ پوند
تی‌شرت۱۰ پوند

هزینه رفت‌وآمد در انگلیس

در انگلیس بیشتر وسایل حمل‌ونقل عمومی به شرکت‌های خصوصی تعلق دارد. در لندن رفت‌وآمد با اتوبوس عمومی ساعتی ۱.۵ پوند برای شما هزینه دارد. میانگین هزینه رفت‌و‌آمد ماهانه در لندن ۱۸۶ پوند است که بالاتر از دیگر شهرهای این کشور به حساب می‌آید. در بریتانیا بیشتر مردم اتومبیل شخصی ندارند زیرا هزینه نگهداری و سوخت آن بسیار زیاد است.

هزینه درمان و بیمه در انگلیس

برای هزینه درمان و بیمه در انگلیس دو گزینه پیش روی شما قرار دارد؛ ۱. بیمه خصوصی ۲. بیمه عمومی (NHS)

بودجه مراقبت‌های بهداشتی NHS عمدتاً از طریق مالیات مستقیم مردم تأمین می‌شود. در سال ۲۰۱۷، انگلیس رقمی در حدود ۱۹۷ میلیارد پوند برای درمان و بیمه این کشور هزینه کرد. اکثر خدمات درمانی برای افرادی که تحت پوشش بیمه NHS هستند رایگان است. با این حال برخی از خدمات، هزینه دارند، به‌عنوان مثال:

  • هزینه‌های دندانپزشکی از ۲۲٫۷ پوند برای درمان اضطراری تا ۲۶۹ پوند برای درمان دندان‌های عقب
  • هزینه هر نسخه ۹ پوند

هزینه ورزش و تفریح در انگلیس

میانگین هزینه پوشاک در انگلیس
سینما۱۰ تا ۱۵ پوند
تئاتربیش از ۲۵ پوند
کلاب۱۰ تا ۴۰ پوند
کنسرتبیش از ۱۵ پوند
کافی‌شاپ۳٫۵ پوند
بار۱۱ پوند

هزینه تحصیل در انگلیس

هزینه تحصیل در انگلیس برای مقاطع ابتدایی تا دبیرستان در مدارس دولتی رایگان است؛ البته به‌شرطی که ساکن این کشور باشید. بنابراین در اکثر اوقات وقتی از هزینه تحصیل صحبت می‌شود، منظور تحصیل در دانشگاه در مقطع لیسانس و فوق لیسانس است.

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌المللی سالانه از ۱۱ هزار و ۴۰۰ پوند تا ۳۸ هزار پوند متغیر است. مقدار دقیق این رقم به دانشگاه و رشته تحصیلی بستگی دارد. این هزینه در مقطع فوق لیسانس هم سالانه از ۹ هزار تا ۳۰ هزار پوند متغیر است. بنابراین اگر بتوانید مقطع فوق لیسانس را یک‌ساله تمام کنید، هزینه تحصیل شما به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.

 

هزینه زندگی دانشجویی در انگلیس

جدا از هزینه‌های مربوط به قبل از مهاجرت، که شامل بلیط هواپیما، هزینه‌های مربوط به مدارک و یادگیری زبان می‌شود، یک دانشجوی بین‌المللی در هر ماه هزینه‌هایی دارد که باید از قبل برایشان برنامه‌ریزی مالی کند. عمده‌ترین هزینه مربوط به مسکن است و این هزینه با توجه به اینکه در چه شهری هستید و می‌خواهید در خوابگاه اقامت داشته باشید یا یک خانه مستقل، متغیر خواهد بود.

در کنار این موضوع مواردی مانند هزینه خوراک و پوشاک وجود دارد که جزو عوامل تأثیرگذار اصلی است و نمی‌توان به هیچ عنوان از آن چشم‌پوشی کرد. در صورتی که شهریه خود را به‌صورت یک‌جا پرداخت نکرده باشید، اقساط دانشگاه نیز به هزینه‌های ماهانه شما اضافه خواهد شد. برای رفت‌وآمد به دانشگاه باید هزینه‌ای مشخص را کنار بگذارید، زیرا مبلغ آن نیز بیشتر از چیزی خواهد شد که فکر می‌کنید. در نهایت با توجه به سبک زندگی شما، ممکن است مواردی مانند تفریحات آخر هفته، رستوران‌ها و مهمانی‌های مختلف برای شما هزینه‌بر باشد.

در صورتی که بتوانید یک کار جانبی در کنار تحصیل داشته باشید، با کمترین دستمزدها نیز می‌توانید از پس مخارج عمده خود برآمده و زندگی را بگذرانید. مبلغی که به‌عنوان هزینه دانشجویی در انگلیس مطرح می‌شود چیزی در حدود ۱۰۰۰ پوند در ماه بوده که کمترین مقدار ممکن است. این رقم برای زندگی در شهرهایی با هزینه زندگی متوسط و غیر از لندن مناسب است. برای زندگی در شهر لندن باید بتوانید حداقل ۱۵۰۰ پوند در ماه بابت هزینه زندگی دانشجویی بپردازید.

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف انگلیس

با توجه به لیست هزینه‌هایی که قبل‌تر به آن پرداختیم، می‌توان متوسط هزینه زندگی در انگلیس را تخمین زد، اما موضوع مهمی وجود دارد که جدا از سبک زندگی شما، روی هزینه ماهانه زندگی خانواده تأثیر مستقیمی خواهد داشت؛ شهر زندگی. با توجه به شهر محل زندگی شما، ممکن است تغییرات زیادی روی میانگین هزینه‌های ماهانه به وجود بیاید.

در کشور انگلیس نیز همانند دیگر کشورها، هزینه زندگی در برخی شهرها بسیار گران است در حالی که برخی دیگر از شهرها هزینه‌های معقول‌تری دارند. بهتر است با توجه به هدف خود از مهاجرت به انگلستان و مقصدی که می‌خواهید روزانه به آن رفت‌وآمد کنید، شهری را انتخاب کنید که هم نزدیک به هدف شما باشد و هم از نظر هزینه‌های زندگی، با بودجه مالی شما بخواند.

ارزان‌ترین شهرهای انگلیس برای زندگی

زمانی که بودجه زیادی برای مهاجرت به انگلیس ندارید، انتخاب شهر مقصد می‌تواند تأثیر زیادی روی برنامه‌ریزی مالی ماهانه شما داشته باشد. بهتر است سعی کنید به‌جای خرج کردن تمام بودجه خود در ماه‌های اول، بیشتر آن را پس‌انداز کرده و بعد از پیدا کردن کار و جمع‌آوری اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه زندگی در انگلستان، محل اقامت خود را تغییر دهید. از جمله مواردی که باعث می‌شود یک شهر نسبت به دیگر مناطق هزینه زندگی معقول‌تری داشته باشد، هزینه‌های مربوط به سکونت و اجاره خانه است. در زیر لیستی از ارزان‌ترین شهرهای انگلیس برای زندگی را گردآوری کرده‌ایم.

نام شهرمیانگین هزینه تهیه مسکن
کارلایل (Carlisle)۱۶۳ هزار پوند
هال (Hull)۱۵۶ هزار پوند
برادفورد (Bradford)۱۴۹ هزار پوند
ساندرلند (Sunderland)۱۷۹ هزار پوند
سالفورد (Salford)۲۱۱ هزار پوند
دورهام (Durham)۱۹۶ هزار پوند
لیورپول (Liverpool)۲۱۵ هزار پوند
لنکستر (Lancaster)۲۱۷ هزار پوند
نیوکاسل آپن تاین (Newcastle-upon-Tyne)۲۲۹ هزار پوند
استوک آن ترنت (Stoke-on-Trent)۲۰۰ هزار پوند

هرچه مبلغی که به‌طور میانگین برای تهیه مسکن نیاز است، کاهش پیدا کند، شرایط این منطقه برای زندگی بهتر شده و می‌توان این‌طور برداشت کرد که این ناحیه جزو ارزان‌ترین شهرهای انگلیس برای زندگی است.

گران‌ترین شهرهای انگلیس برای زندگی

از قدیم در میان مردم ایران این تفکر وجود داشته که انگلیس کشور بسیار گرانی برای زندگی کردن است و مقصد مناسبی برای افراد متوسط جامعه نیست. این موضوع به این دلیل بین ما جا افتاده که معروف‌ترین شهرهایی که مردم ایران در خاک انگلستان می‌شناسند، همگی جزو گران‌ترین شهرهای انگلیس برای زندگی هستند. اگر با چنین دیدگاهی به موضوع نگاه کنید، شاید این کشور گزینه خوبی برای مهاجرت نباشد.

همان‌طور که بالاتر مشاهده کردیم، انگلیس نیز شهرهای ارزان زیادی دارد و هرکس با هر بودجه‌ای می‌تواند به آنجا مهاجرت کند و زندگی جدیدی برای خانواده خود بسازد. بهتر است در انتخاب شهر مقصد وسواس بیشتری به خرج دهید و مقصدی را انتخاب کنید که از هر نظر برای شما مناسب باشد. در ادامه به بررسی لیستی از گران‌ترین شهرهای انگلیس برای زندگی پرداخته‌ایم.

نام شهرمیانگین هزینه تهیه مسکن
وینچستر (Winchester)۶۳۰ هزار پوند
آکسفورد (Oxford)۴۸۶ هزار پوند
بث (Bath)۴۷۶ هزار پوند
تورورو (Truro)۳۵۶ هزار پوند
چیچستر (Chichester)۴۴۶ هزار پوند
کمبریج (Cambridge)۴۸۲ هزار پوند
لندن (London)۵۶۴ هزار پوند
چلمز فورد (Chelmsford)۴۲۴ هزار پوند
سنت آلبنز (St Albans)۶۰۴ هزار پوند
سالزبری (Salisbury)۳۹۲ هزار پوند

با نگاهی به این جدول می‌توان مطمئن شد که زندگی در چنین شهرهایی چقدر هزینه‌بر خواهد بود و اگر قصد زندگی در یکی از این شهرها را دارید در آغاز به بودجه بسیار زیادی نیاز است. در نظر داشته باشید به‌دلیل اینکه قشر مرفه‌تری از مردم در این شهرها زندگی می‌کنند، تمام خدمات و هزینه‌های دیگر نیز به‌تناسب افزایش داشته و باعث می‌شود زندگی در گران‌ترین شهرهای انگلیس کار سختی باشد.

 

متوسط هزینه ماهانه زندگی در انگلیس برای یک خانواده دو نفره

مهاجرت و زندگی در یک کشور جدید خرج‌های مختلفی دارد و در بدو ورود نیز این هزینه‌ها بیشتر خواهد بود، اما پس از مدتی ریتم هزینه‌های شما ثابت شده و می‌توانید برای ماه‌های آینده خود پیش‌بینی مالی خوبی داشته باشید. باید در نظر داشت که هزینه‌ زندگی در انگلیس برای یک خانواده دو نفره دقیقاً دو برابر هزینه‌های یک نفر نبوده و در نهایت برخی از این هزینه‌ها به‌صورت مشترک حساب می‌شوند. در این خصوص می‌توان به هزینه مسکن و قبض‌های ماهانه اشاره کرد که چه برای یک نفر و چه برای دو نفر تقریباً یکسان خواهد بود.

با توجه به آپدیت‌های مربوط به هزینه‌ها در سال ۲۰۲۳، متوسط هزینه زندگی در انگلیس در ماه برای یک خانواده دو نفره حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ پوند بوده و این رقم برای اکثر شهرهای این کشور که سطح هزینه متوسطی دارند، صدق می‌کند. متوسط هزینه ماهانه زندگی در انگلیس به سبک زندگی شما وابسته است. اگر در ایران هزینه‌های شما بیشتر از سایر اطرافیانتان است، باید انتظار داشته باشید که در انگلیس نیز هزینه‌ای بالاتر از حد متوسط بپردازید. می‌توانید با کمک اطلاعات مربوط به هزینه‌های اصلی که در تیترهای بالاتر به آن‌ها اشاره شد، خودتان تخمین دقیق‌تری نسبت به متوسط هزینه زندگی در انگلیس داشته باشید.

متوسط هزینه زندگی در انگلیس در شهرهای غیر از لندن ماهانه ۸۰۰ پوند است.

اگر هزینه زندگی در انگلیس را به نسبت سطح درآمد مردم همان کشور بسنجیم، خیر؛ هزینه‌ها معقول و قابل‌پرداخت هستند.

این رقم به‌طور متوسط ماهانه بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ پوند است.

برادفورد ارزان‌ترین شهر و وینچستر گران‌ترین شهرها برای زندگی در انگلیس هستند.

با توجه به اینکه در لندن زندگی می‌کنید یا در شهرهای ارزان‌تر، مبلغ موردنیاز برای زندگی راحت فرق می‌کند. همچنین سبک زندگی شما نیز عامل مؤثر دیگری در تعیین مبلغ نهایی است.