بررسی شرایط و هزینه زندگی در کانادا یکی از مهم‌ترین مواردی است که در برنامه‌ریزی سفر به کانادا باید به آن توجه کنید. داشتن یک دید کلی نسبت به هزینه‌های زندگی در کانادا به شما برآوردی از هزینه سفرتان خواهد داد. فارغ از اینکه چه شرایطی دارید، کانادا یکی از بهترین گزینه‌هایی است که برای مهاجرت پیش رویتان قرار دارد. در این مطلب، به بررسی صفر تا صد شرایط و هزینه زندگی در کانادا پرداخته‌ایم. بنابراین اگر قصد سفر یا مهاجرت به این کشور را دارید، این مطلب در این زمینه به شما کمک می‌کند.

دیدن فهرست مطالب

هزینه زندگی در کشور کانادا

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکا است که دارای ۱۰ استان و ۳ قلمرو است. کانادا با وسعتی حدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع، بعد از روسیه به عنوان دومین کشور وسیع جهان شناخته می‌شود که جمعیتی از مهاجران و کانادایی‌ها را در خود جای داده است. پایتخت کانادا، اتاوا است ولی بزرگ‌ترین شهر آن که تورنتو نام دارد مورد علاقه متقاضیان زیادی برای مهاجرت است.

کانادا به عنوان یکی از بهترین و بی‌نظیرترین کشورها برای زندگی شناخته شده است. بنابراین در پاسخ به اینکه زندگی در کانادا چگونه است باید در نظر گرفت که کدام استان، شهر یا ایالت کانادا را مدنظر دارید. برای نمونه شرایط زندگی در کانادا تورنتو با شرایط زندگی در آتلانتیک کانادا متفاوت است. شهرهایی مانند تورنتو، ونکورر، ساسکاچوان، اتاوا، سنت آلبرت، مونترال، کلگری و کبک از بهترین شهرهای کانادا به خصوص برای ایرانیان است. شرایط مطلوب زندگی برای مهاجرت و زندگی، تعداد جمعیت این شهرها را نسبت به شهرهای دیگر بیشتر کرده است.

جدول زیر دید نسبی از هزینه‌های دو شهر گران ونکور و تورنتو در کانادا را نشان می‌دهد.

هزینه زندگیونکوور به دلار کاناداتورنتو به دلار کانادا
رستوران ارزان۲۰۲۰
غذا برای دو نفر در رستوران متوسط۷۵۸۵
یک بطری آب۲۲
شیر ( ۱ لیتر)۲/۵۳
برنج (۱ کیلو)۳/۵۳/۵
هزینه های اولیه زندگی۸۹۱۷۰
باشگاه برای یک نفر۵۷۵۷
اجاره خانه یک تخته در مرکز شهر۲۰۱۰۱۹۵۹
اجاره خانه یک تخته در خارج شهر۱۶۱۸۱۶۸۲
اجاره خانه سه تخته در مرکز شهر۳۶۸۱۳۴۲۱
اجاره خانه سه تخته در خارج شهر۲۸۲۰۲۶۰۱

زندگی در کانادا برای ایرانیان

در پاسخ به اینکه زندگی در کانادا برای ایرانیان چگونه است باید گفت هر استانی در کانادا شرایط مخصوص به خود را دارد. مهاجران ایرانی با توجه به شرایط خود و بر اساس میزان تمکن مالی و شغلی می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند. تجربه و آماری موجود از مهاجرت و زندگی در کانادا برای ایرانیان نشان می‌دهد که زندگی در مونترال کانادا، ونکوور و تورنتو برای ایرانیان مورد توجه قرار گرفته است.

هزینه زندگی در کانادا

کانادا  بالاترین رتبه را در شاخص توسعه انسانی سالانه سازمان ملل، با ترکیبی از میزان امید به زندگی، تحصیلات و درآمد سرانه به خود اختصاص داده است. در نتیجه به عنوان یک قطب اقتصادی قدرتمند و مناسب، برای بسیاری از مردم جهان به شمار می‌رود. این کشور پهناور، برنامه‌های مختلفی برای مهاجرین از سراسر دنیا ارائه داده است. به طور کلی بدون در نظر گرفتن روش مهاجرتی به کانادا هزینه زندگی در این کشور نسبت به شهرهایی مثل انگلیس یا استرالیا کمتر است، حتی هزینه‌ها نسبت به هر شهر و ایالت در کانادا متفاوت است. کانادا ونکوور و تورنتو شهرهای پرهزینه و گران کانادا است. هزینه زندگی در این شهرها نسبت به شهرهای دیگر کانادا، بالاتر است. 

جهت بررسی شرایط زندگی و هزینه در کانادا، جدول هزینه زندگی در این کشور را تهیه کردیم تا برآورد کلی از هزینه یک ماه زندگی در این کشور داشته باشید. این جدول بر اساس جدیدترین آمار سال۲۰۲۰ است. 

 شهرنام اقلامهزینه به دلار کانادا
تورنتوهزینه اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر                              ۱۹۹۸
حمل و نقل عمومی ماهانه۱۵۶
هزینه ۱ کیلوگرم گوشت گاو۱۵/۵
هزینه یک بطری آب معدنی۲
هزینه اینترنت ماهانه۷۲
مونترالهزینه اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۱۲۸۴
حمل و نقل عمومی ماهانه۸۷
هزینه ۱ کیلوگرم گوشت گاو۱۹
هزینه یک بطری آب معدنی۱/۵
هزینه اینترنت ماهانه۶۲
ونکوورهزینه اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۲۹۰۰
حمل و نقل عمومی ماهانه۹۸
هزینه ۱ کیلوگرم گوشت گاو۱۸
هزینه یک بطری آب معدنی۲
هزینه اینترنت ماهانه۹۰

هزینه مسکن در کانادا

در کانادا هزینه اجاره یا خرید خانه در شهرهای مختلف آن متفاوت است. بر اساس داده‌هایی همچون مکان خانه، سن و شرایط خانه یا آپارتمان هزینه شهر به شهر و استان به استان متفاوت است.

هزینه اجاره مسکن در کانادا

میانگین اجاره در کانادا در مناطق شهری پرجمعیت‌تر نسبت به مناطق شهری کم جمعیت‌تر متفاوت است. متوسط اجاره حدود ۱۸۰۰ دلار در ماه است. هزینه اجاره مسکن در کانادا نسبت به کشورهای دیگر به صرفه‌تر است. در سال۲۰۲۰ دولت اونتاریو با تصویب قانون مسدودیت اجاره، قانون افزایش اجاره مسکن را لغو کرد. مردم کانادا نیمی از درآمد خود را صرف هزینه‌های جانبی مثل خرید یا اجاره مسکن، برق و گاز می‌کنند. بسته به شرایط شما هزینه‌هایتان تا حدودی می‌تواند پایین‌تر بیاید.

هزینه‌ اجاره در بهترین شهرهای کانادا در جدول به شرح زیر است:

شهر۱ خوابه(ماهانه) C$۲ خوابه(ماهانه) C$
ویندزور۷۵۰۹۹۰
سنت جان۸۱۰۸۹۰
ساسکاتون۸۳۰۱۰۱۰
رجینا۸۶۰۱۰۸۰
کبک۸۸۰۱۱۱۰
ادمونتون۹۱۰۱۲۰۰
ابوتسفورد۹۵۰۱۰۸۰
وینیپگ۹۷۰۱۲۴۰
لندن۱۰۲۰۱۲۱۰

هزینه خرید مسکن در کانادا

افزایش قیمت خانه در کانادا، به دنبال اقدامات مختلف مالیاتی، مقررات رهن و نرخ بهره اتفاق می‌افتد. این میزان تغییر در استان انتاریو و بریتیش کلمبیا بیشتر از سایر شهرهای کانادا است. در صورتی که قصد دارید در کانادا خانه‌ خریداری کنید، آژانس‌های مالی زیادی وجود دارد که میزان درآمد، دارایی و امتیازات اعتباری را ارزیابی می‌کنند. قیمت خانه در شهرهای اصلی کانادا نسبت به قیمت خانه در مناطق حومه یا روستایی بیشتر است. از سال ۲۰۱۸ تا کنون، گران‌ترین خانه‌ها متعلق به ساحل غربی ونکوور، بریتیش کلمبیا است. ارزان‌ترین خانه‌ها نیز در استان‌های مانیتوبا و جزیره پرنس ادوارد گزارش شده است. به طور کلی متوسط قیمت خانه در کانادا به ازای هر متر ۴۹۵ هزار دلار است.

جدول زیر میانگین هزینه خرید یک متر مربع خانه به دلار کانادا را در شهرهای بزرگ و استان‌های کانادا نشان می‌دهد.

شهرمیانگین قیمت بر اساس دلار کانادا
ونکوور۱۰۹۲
تورنتو۷۶۶
کلگری۴۳۱
اوتاوا۳۸۲
مونترال۳۴۱
هالیفاکس۳۱۶
رجینا۲۷۶
فردریکون۱۷۳
بریتیش کلمبیا۷۳۰
انتاریو۵۷۸
البرتا۳۸۷
کبک۲۹۷
مانیتوبا۲۹۶
ساسکچوان۲۲۸
نوا اسکوشیا۲۴۹
نیوفنلاند و نوبر۲۴۶
جزیره پرنس ادوارد۲۳۰
نیوبرانزویک۱۷۸

هزینه حمل و نقل در کانادا

اکثر مردم این کشور برای حمل و نقل در کانادا خودروی شخصی دارند که عده‌ای از ساکنان کانادا از وسایل حمل و نقل عمومی یا دوچرخه‌استفاده می‌کنند. هزینه حمل و نقل عمومی در کانادا کمی گران است که این میزان بستگی به شهری دارد که در آن زندگی می‌کنید. مثلا نرخ مترو در تورنتو، حدودا ۳/۲۵ دلار است. برای حمل و نقل عمومی بایستی اشتراک ماهانه خریداری کنید.

جزئیات هزینه حمل و نقل در کانادا در جدول به شرح زیر است:

نوع حمل و نقلهزینه(دلار)
بلیط مترو (یک هفته)۳۸/۵
بلیط مترو (ماهانه)۱۲۸/۵
ورودیه تاکسی۳/۷۵
هر یک کیلومتر تردد با تاکسی۱/۸۵
خرید خودرو با قیمت ارزان۱۳۰۰۰
یک لیتر بنزین۱/۵
سرویس و نگهداری خودرو۱۰۰
پارکینگ عمومی (یک ساعت)۳
پارک در خیابان۳۰

هزینه غذا در کانادا

هزینه غذا در کانادا در استان‌های کبک، نیوبرانزویک، نیوفنلاند و لابرادور و نوااسکوشیا ارزان‌تر است. در عوض این هزینه در شهرهایی مثل آلبرتا، ساسکاچوان و بریتیش کلمبیا بیشتر است. هزینه یک وعده غذا در کانادا که شامل پیش غذا، غذا و دسر است، حدود ۱۰۰ دلار در ونکورر ، ۹۰ دلار در مونترال و ۷۴ دلار در کبک است. البته می‌توانید با خوردن غذاهای خانگی به جای مصرف غذاهای بیرون تا حد زیادی در هزینه‌های خوراک خود صرفه‌جویی کنید.

هزینه برخی از مواد غذایی و سوپر مارکتی در کانادا به شرح زیر است:

مواد غذاییقیمت به دلار
۱ کیلو گوشت گاو۱۲
۱ کیلو مرغ۷
۱۲ عدد تخم مرغ۳
۶۷۵ گرم نان۳
۵۰۰ گرم ماکارونی۱/۵
۱ کیلو سیب زمینی۰/۵
۱ کیلو پیاز۲
۱ کیلو پرتغال۴
۱ کیلو سیب۸
۱ کیلو موز۱/۵

هزینه پوشاک در کانادا

هزینه پوشاک در کانادا در شهری مثل تورنتو که دارای حراجی‌های فراوان و به‌صرفه است گزینه مناسب‌تری نسبت به ونکورر است. اینکه از چه برند لباس استفاده می‌کنید در میزان هزینه تمام شده پوشاک هم تاثیر گذار است. برای هزینه پوشاک بایستی مبلغی بین۱۰۰ تا۱۵۰ دلار بپردازید.

هزینه پوشاک در کانادا به شرح زیر است:

پوشاکهزینه به دلار
یک شلوار جین۶۴
یک دست لباس تابستان۴۳
یک جفت کفش نایکی۱۰۲
یک جفت کفش رسمی۱۲۷

هزینه تحصیل در کانادا

اگر بتوانید از طریق تحصیل وارد خاک کانادا شوید، شرایط و هزینه تحصیل در کانادا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مقرون به‌صرفه‌تر است. برای تحصیل در کانادا بین ۱۵ تا۳۰ هزار دلار به صورت سالانه برای شهریه و مخارج زندگی نیاز دارید. البته این هزینه با توجه به نوع دانشگاه، رشته تحصیلی و شهری که برای سکوت انتخاب می‌کنید، متفاوت است.

جدول شهریه دانشگاه‌ های کانادا را در مقاطع تحصیلی متفاوت را در ادامه می‌بینید:

شهریه دانشگاه های کاناداشهریه در سال (دلار کانادا)
مدارس شبانه روزی۳۰ تا ۵۰
کارشناسی۵۵۰۰ تا ۲۹
کارشناسی ارشد۱۳ تا ۲۰
دکترا۱۰ تا ۲۰

اگر قصد دارید در این کشور دوره کالج بگذرانید، دوره کالج شما بر اساس سطح علمی و موقعیت مکانی رشته متغیر است.

جدول معرفی ارزان‌ترین کالج های کانادا:

کم هزینه ترین و ارزان ترین کالج های کاناداشهریه سالانه ( دلار کانادا )
Algonquin College۱۲۰۰۰
Bow Valley College۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰
Camosun College۷۰۰۰ به بالا
Fanshawe Collegeتا ۱۳۷۰۰

هزینه بیمه و درمان در کانادا

شما به محض ورود به کانادا باید خود را بیمه کنید. بیمه پزشکی در کانادا انواع مختلفی دارد و شما می‌توانید کارت بهداشت بگیرید. دریافت کارت بهداشت برای هر سنی حتی نوزدان نیز آزاد است. دریافت این کارت دو الی سه روز زمان می‌برد. در استان‌هایی مانند کبک، آنتاریو و نیوبرانزوئیک حدود سه ماه بعد از درخواست کار می‌توانید از خدمات درمانی در این کشور استفاده کنید. البته پناهندگان، شهروندان و ساکنان دائمی در کانادا شامل طرح بیمه خدمات درمانی رایگان هستند. هزینه بیمه از این طریق، به واسطه مالیات پرداخت می‌شود.

هزینه عمل‌های زیبایی و دندانپزشکی و چشم پزشکی در کانادا خیلی بالا است. نوع دیگری از بیمه در کانادا که بیمه خصوصی نام دارد، به عنوان شهروند کانادایی این امکان را به شما می‌دهد که مبلغی را ماهیانه به عنوان هزینه بیمه به اداره بیمه پرداخت کنید تا خدمات بهداشتی درمانی سریع‌تر و تخصصی‌تری دریافت کنید.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، باید بدانید که هزینه زندگی دانشجویی در کانادا چقدر است. در کل، هزینه‌های تحصیل در کانادا نسبتا مقرون‌به‌صرفه‌تر از سایر کشورهای توسعه‌یافته هستند. تحصیل در رشته‌های پزشکی و مهندسی احتمالا گران‌تر است، اما رشته‌های آموزشی و هنری ارزان‌تر هستند.

درست است که هزینه تحصیل در کانادا کمتر از سایر کشورهای پیشرفته است، اما می‌توانید برای بورسیه تحصیلی هم درخواست دهید. زیرا کانادا بورسیه‌های تحصیلی زیادی را به دانشجویان بین‌المللی پیشنهاد می‌دهد. در ادامه، هزینه زندگی دانشجویی در کانادا را به تفکیک بررسی خواهیم کرد. توجه داشته باشید که تمامی هزینه‌ها به دلار استرالیا اعلام می‌شوند.

کتاب و لوازم آموزشی

دانشجویان کانادا برای خرید کتاب و تجهیزات اضافی آموزشی به دست‌کم ۵۰۰ تا هزار دلار در سال نیاز دارند. البته می‌توانید از کتاب‌های الکترونیکی، دست‌دوم و اجاره‌ای برای کمک به کاهش هزینه‌های خود استفاده کنید. میانگین هزینه سالانه برای لوازم آموزشی در پنج دانشگاه برتر کانادا به شرح زیر است.

 • دانشگاه مونترال – ۴۷۹٫۷۰ دلار
 • دانشگاه مک مستر – ۶۸۲٫۷۵ دلار
 • دانشگاه مک گیل – ۵۷۲٫۰۵ دلار
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا – ۷۴۹٫۱۹ دلار
 • دانشگاه تورنتو – ۷۰۷٫۲۲ دلار

هزینه‌های اقامت

اقامتگاه دانشجویی در دانشگاه‌های کانادا می‌تواند کم‌هزینه‌ باشد. در این خوابگاه‌ها، اتاق‌خواب، اتاق غذاخوری، حمام و سایر امکانات بین تمامی دانشجویان به اشتراک گذاشته می‌شوند. قیمت‌ها نیز بر اساس مکان و نوع اقامت متفاوت هستند. در اینجا میانگین هزینه انواع روش اقامتی برای دانشجویان بین‌المللی کانادا آورده شده است.

 • اقامت در خانه: ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه
 • اقامت در خوابگاه: سه هزار تا ۷۵۰۰ دلار در هر سال تحصیلی
 • اجاره خانه: ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در ماه

هزینه‌های زندگی

متوسط هزینه ماهانه زندگی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا خواهد بود. این هزینه شامل خرید غذا، رفت‌وآمد و سایر هزینه‌های روزانه، به استثنای محل اقامت است. به طور کلی، هزینه زندگی در کانادا به سبک زندگی و عادات خرج کردن شما بستگی دارد. میانگین هزینه‌های زندگی دانشجویان بین‌المللی در کانادا به شرح زیر است.

 • مواد غذایی: ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار
 • یک وعده غذایی در رستوران: ۱۲ تا ۳۵ دلار
 • حمل‌ونقل: ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار
 • قبوض و اینترنت: ۹۲ تا ۳۲۲ دلار
 • پوشاک: ۲۵ تا ۸۰ دلار

تخفیف‌های دانشجویی

یک دانشجوی بین‌المللی می‌تواند گزینه‌های دارای تخفیف را در رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و حمل‌ونقل عمومی سراسر کانادا پیدا کند. حتی شرکت‌های مخابراتی نیز تخفیف‌هایی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. برای برخورداری از این تخفیف‌ها، به کارت شناسایی دانشجویی بین‌المللی نیاز دارید.

برخی از صنایعی که در کانادا تخفیف دانشجویی ارائه می‌دهند، به شرح زیر هستند.

 • فروشگاه‌ها: آدیداس، تاپ شاپ، گپ، نایک، اچ و ام
 • مسافرت: ایر کانادا، بوکینگ داتکام، ویاتور، فلای سنتر
 • دستگاه‌های هوشمند: اپل، اچ پی، لنوو، سامسونگ
 • غذا: مترو، مک‌دونالد، برگر کینگ، کی اف سی

درآمد در کانادا

حقوق دریافتی در کانادا متناسب با قانون استخدام در این کشور است. حقوق برای هر شهر و استان در کانادا متفاوت است و هرچه شهر انتخابی شما ثروتمندتر باشد و از لحاظ اقتصادی قدرت بیشتری داشته باشد، درآمد شما نیز بیشتر خواهد بود.

در حال حاضر استان‌هایی مانند بریتیش کلمبیا، کبک، آنتاریو، و آلبرتا بالاترین میزان حقوق را دارد که البته هزینه زندگی نیز در این شهرها بالاتر است.

جدول زیر متوسط حقوق در شهرهای مختلف را به شما نشان می‌دهد.

نام ایالتمتوسط حقوق سالیانه (دلار)
نیوفاندلند و لابرادور۵۵/۵ هزار
جزیره پرینس ادوارد۴۶ هزار
نوا اسکوشیا۴۸/۵ هزار
نیوبرانزویک۴۹/۵ هزار
کبک۵۲ هزار
انتاریو۵۵/۵ هزار
منیتوبا۵۰ هزار
ساسکاچوان۵۴/۵ هزار
آلبرتا۶۲ هزار
بریتیش کلمبیا۵۳/۵ هزار

بهترین شهرها برای زندگی در کانادا

اگر جمعیت و اندازه شهر را نادیده بگیریم، لیست زیر شامل بهترین شهرهای کانادا برای زندگی است.

اتاوا در استان اونتاریو

کیفیت بالای زندگی در کانادا آن هم در شهر اتاوا جای هیچ حرفی باقی نمی‌گذارد. درآمدهای مناسب، بهبود رشد سلامت و وجود مراکز درمانی از جمله دلایلی است که اتاوا را تبدیل به یکی از بهترین شهرهای کانادا کرده است.

برلینگتن در انتاریو

اگر به دنبال شهری با زندگی خوب برای تحصیل هستید، برلینگتن یکی از بهترین گزینه‌ها است. موقعیت‌های شغلی فراوان، آب و هوای دلپذیر، جاذبه‌های دیدنی و تعداد زیادی از دانشگاه و مدارس کانادا در این شهر و به خصوص مسیر دسترسی راحتی که به تورنتو دارد، شما را مشتاق می‌کند که این شهر را برای زندگی انتخاب کنید.

شهر اوک ویل Oakville در استان انتارو

شهر اوک ویل با مرکز شهر تورنتو تنها نیم ساعت فاصله دارد. شهر اوک ویل با وجود فرصت‌های شغلی متعددی که دارد، جزو یکی دیگر از شهرهایی است که در حومه تورنتو قرار دارد. اگر شغل شما در شهر تورنتو است، برای زندگی می‌توانید شهر اوک ویل یا برلینگن را انتخاب کنید.

بروسار، ایالت کبک

شهر بروسار یکی از شهرهای ایالت کبک است که با داشتن زبان فرانسوی و میزان جرم و جنایت ناچیزی که دارد، مهاجران زیادی را به سمت خود کشیده است.

ارزانترین شهرها برای زندگی در کانادا

لیست ارزانترین شهرها برای زندگی در کانادا با توجه به هزینه زندگی در این مناطق به شرح زیر است:

منطقه شهری / شهرهزینه زندگی(تک نفره)هزینه زندگی(خانواده ۴ نفره)
تندر بی، انتاریو۲۰۲۱۴۱۴۶
مونتکتون، نیوبرانزویک۱۹۲۶۴۱۴۰
کبک سیتی، کبک۱۹۷۹۴۲۲۳
کیچنر-واترلو، انتاریو۲۲۳۸۴۴۱۸
گلف، انتاریو۲۳۰۱۴۴۹۰
کینگستون، انتاریو۲۳۶۸۴۶۳۱
لندن، انتاریو۲۱۴۲۴۴۷۸
شارلوت تاون، جزیره پرنس ادوارد۲۰۹۳۴۴۸۷
مونترال، کبک۲۳۰۳۴۵۹۹
ابستفورد، برینیش کلمبیا۲۴۶۷۴۷۹۱
وینیپگ، مانیتوبا۲۱۸۵۴۶۱۳
هالیفاکس، نوا اسکوشیا۲۳۶۳۴۶۷۶
باری، انتاریو۲۴۲۱۴۸۷۹
کلونا، بریتیش کلمبیا۲۸۳۲۵۲۲۵
ادمونتون، آلبرتا۲۳۶۸۴۸۰۲
اوشاوا، انتاریو۲۵۱۰۴۹۳۸
کلگری، آلبرتا۲۳۸۱۴۸۹۶
اتاوا، انتاریو۲۷۷۵۵۲۶۲
ویکتوریا، بریتیش کلمبیا۳۱۰۹۵۵۷۷
سنت جان، نیوفاندلند و لابرادور۲۵۷۲۵۲۷۵

مزایای زندگی در کانادا

 • کانادا رتبه دهمین اقتصاد بزرگ جهان را دارد. اگر شرایط زندگی در این کشور را داشته باشید، کانادا بهترین انتخاب برای زندگی، کار، تحصیل و سرمایه گذاری است.
 • بخاطر اقتصاد قوی در کانادا مسیر راه‌اندازی کسب و کار یا سرمایه گذاری را برای شما هموارتر می‌کند.
 • سطح جرم و جنایت در این کشور پایین است و از لحاظ امنیت اجتماعی، رفاهی و اقتصادی شرایط خوبی را دارد
 • مردم کانادا نیز روحیه مهمان‌نوازی دارند که زندگی را کنارشان لذت بخش می‌کند.

معایب زندگی در کانادا

 • در برابر موقعیت‌های کاری و نرخ بیکاری پایینی که در کانادا وجود دارد، هزینه‌های زندگی به خصوص برای دانشجویان ممکن است دردسر ساز شود.
 • اگر تحمل سرما برایتان سخت است، زندگی در کانادا با آب و هوای بسیار سردی که دارد، ممکن است شما را با چالش جدی روبرو کند.

از بهترین شهرهایی که می‌توانید برای زندگی در کانادا انتخاب کنید، می‌توان به تورنتو، ونکوور، مونترال، اتاوا، کلگری، ادمونتون، هالیفاکس و کبک سیتی اشاره کرد.

بسته به شهری که در آن سکونت دارید، هزینه حمل و نقل شما متفاوت است. با این وجود حمل و نقل عمومی به نسبت کشورهای اروپایی دیگر هزینه بالاتری دارد.

بسته به اینکه عادت غذایی شما چگونه است، برای صرفه جویی در مصرف هزینه‌ می‌توانید از غذاهای خانگی استفاده کنید. هزینه یک وعده غذایی در شهر ونکوور تقریبا ۱۰۰ دلار است.

وضعیت اقتصادی، اجتماعی و امنیت رفاهی در کانادا به همراه نرخ پایین بیکاری و هزینه‌های معقول، استانداردهای بالای زندگی در کانادا، فرصت‌های شغلی و تحصیلی و سرمایه گذاری این کشور را تبدیل به یکی از بهترین کشورها برای زندگی کرده است.

متوسط هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان به نوع اقامت، سبک زندگی و موسسه آموزشی بستگی دارد. اما دانشجویان باید ماهانه حدودا یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ دلار به هزینه‌های اولیه خود در کانادا اختصاص دهند.