اگر قصد مهاجرت یا اقامت در یک کشور را دارید، حتما باید قبل از ورود به آن کشور، ویزای آن جا را دریافت کنید. ویزا معمولا در انواع مختلف و به مدت زمان محدودی صادر می‌شود و نوع و مدت آن بستگی به قوانین و مقررات هر کشور دارد. ویزای توریستی در کنار ویزای تحصیلی جزو پرمخاطب‌ترین انواع ویزا است.

 فرد دارای ویزای توریستی، معمولا می‌تواند در یک بازه زمانی مشخصی، یک بار وارد کشور مقصد خود شود، اما در این مدت، اختیارات شهروندی مانند اجازه کار و تجارت یا تحصیل (بیش از 3 ماه) را ندارد. البته، در برخی کشورها، شرایط متفاوت است و ممکن است ویزای توریستی فرد اعتبار طولانی مدت داشته باشد و فرد اجازه چندین بار ورود و خروج به این کشور را داشته باشد. در اصل، ویزا توسط سفارتخانه‌ها یا کنسولگری هر کشور صادر می‌شود.

دیدن فهرست مطالب

فرم ارزیابی ویزای توریستی

این فیلد را خالی بگذارید

شما می تونید خلاصه و مفید درباره ویزای توریستی بشنوید

نحوه صدور ویزای توریستی

صدور ویزاهای توریستی به سه روش الکترونیکی (e-visa)، فرودگاهی (on arrival) و لیبل دار انجام می‌شود. روش الکترونیکی، که به صورت آنلاین و در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود، این ویزا  در یکی از مبادی ورود (هوایی، زمینی، دریایی) صادر می‌شود و شما می‌توانید با آن وارد کشور موردنظر شوید.

 اما روش پرکاربردتر ویزا صدور ویزای لیبل دار است. در این روش، شما باید شرایط و مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا را فراهم کنید و سپس درخواست صدور ویزا را به سفارت ارسال کنید و منتظر پاسخ سفارت بمانید.

شرایط اخذ ویزای توریستی

کشورهایی که ویزای توریستی را به صورت فرودگاهی یا الکترونیکی صادر می‌کنند، شرایط سختی برای صدور روادید خود ندارند. با این حال، برای ورود به اکثر کشورها، باید ویزای توریستی لیبل دار بگیرید که شرایط خاص خود را دارد. این شرایط ممکن است بر اساس سیاست‌های مهاجرتی کشورها، سخت یا آسان و متفاوت باشد. 

اطمینان حاصل کردن افسر سفارت از بازگشت شما به کشورتان بعد از اتمام اعتبار ویزا، یکی از اصلی‌ترین شرایط اخذ ویزای توریستی است. این موضوع با ارائه مدارک مالی، مسافرتی (تراول هیستوری) و وابستگی عاطفی (فرزند، پدر و مادر) به افسر سفارت اثبات می‌شود.

 • به‌خاطر داشته باشید، وابستگی عاطفی فرزند و والدین برای افسر سفارت بسیار قوی‌تر از وابستگی عاطفی همسر است .

هزینه اخذ ویزای توریستی

هزینه‌ی درخواست ویزای توریستی در مؤسسات مهاجرتی متفاوت است. بدون شک، هزینه‌ها تحت تأثیر کیفیت خدمات، تنوع خدمات قابل ارائه و سایر عوامل قرار می‌گیرند. مؤسسه گام اول همواره تأکید بر ارائه‌ی خدمات با کیفیت و قیمت منصفانه دارد. این موسسه شما را در جریان جزئیات خدمات با ریز قیمت قرار می‌دهد و کارهای شمارا با حداقل هزینه انجام می‌دهد.

مدارک ویزای توریستی

در اکثر کشورها، برای اخذ صدور ویزای توریستی باید کاملا احراز هویت شده و مدارک شما مورد بررسی قرار گیرد. به عنوان مثال، برای دریافت ویزای شینگن، علاوه بر مدارک هویتی، باید مدارک مالی و شغلی خود را نیز به سفارت کشورهای مربوطه ارائه دهید.

لازم به ذکر است که خیلی از کشورها علاوه بر مدارک ذکر شده از شما مدارکی مبنی بر داشتن تمکن مالی نیز می‌خواهند، تا اطمینان پیدا کنند مادامی که در آن کشور حضور دارید مشکلی بابت تامین هزینه‌های خود ندارید.

 کشور‌ها در کل برای صدور این ویزا مدارک زیر را از شما درخواست می‌کنند:

 • فرم ویزای تکمیل شده.
 • اصل گذرنامه فعلی خود را که باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • اگر گذرنامه‌های قبلی هم دارید، آن‌ها را نیز به همراه داشته باشید تا سابقه سفرهای خود را ثابت کنید.
 • دو قطعه عکس با ابعاد ۳.۵ ✖ ۴.۵ را آماده کنید. این عکس‌ها باید پس زمینه‌ی سفید، چهره‌ی شما را کاملاً مشخص نشان دهند و حداکثر برای 6 ماه گذشته باشند.
 • مدارک شغلی شامل گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی، جواز کسب، اظهارنامه مالیاتی، لیست واریزی حقوق کارمندان یا مدارک تأسیس شرکت.
 • برای ثابت کردن توان مالی خود، می‌توانید مدارک مربوط به گردش حساب و اسنا تمکن مالی خود را ارائه کنید.
ویزای توریستی

مراحل اخذ ویزای توریستی

مراحل اخذ ويزاي توريستي بستگی به روش‌ صدور آن دارد.

 1. وب‌سایت رسمی سفارت را پیدا کنید.

به وب‌سایت رسمی سفارت یا کنسولگری کشور مقصدتان مراجعه کنید. سپس، پس از ورود به سایت سفارت، یک حساب کاربری ایجاد کنید و وارد آن شوید.

 1. فرم مشخصات فردی درخواست ویزا را پر کنید.

با توجه به هدف سفر خود (توریستی، تجاری و غیره)، لطفاً فرم درخواست ویزا را انتخاب و تکمیل کنید. لطفاً به سؤالات فرم آنلاین درخواست ویزا با دقت و صداقت پاسخ دهید؛ زیرا در غیر این صورت این ویزا ممکن است ریجکت شود.

 1. مدارک مورد نیاز ویزای درخواستی را بارگذاری کنید.

بعد از پر کردن فرم درخواست، باید مدارک خود را ضمیمه کنید. همه مدارک شما باید اسکن شده و به عنوان فایل پیوست در پنل کاربری سایت بارگذاری شوند. مدارک بارگذاری شده باید حجم و فرمت مشخصی داشته باشند. بنابراین، قبل از ارسال مدارک، دستورالعمل سفارت را به دقت مطالعه کنید.

 1. هزینه ویزا را پرداخت کنید.

امکان دریافت این ویزا در فرودگاه یا گذرگاه مرزی وجود دارد و زمان لازم برای صدور آن حداقل است، به این ترتیب شما می‌توانید در کشور مورد نظر خود اقامت داشته باشید.

 1. ویزای الکترونیکی خود را چاپ کنید.

اگر نتیجه درخواست شما موفقیت آمیز بوده باشد، یک ایمیل تأییدیه از سفارت یا کنسولگری دریافت خواهید کرد که حاوی برگه ویزای صادر شده نیز است. بر روی این برگه یک بار کد وجود دارد که در هنگام ورود به کشور از آن بررسی می‌شود تا اصالت ویزا را تأیید کند. بنابراین، باید این برگه را کپی کنید و همراه خود نگه دارید.

مراحل اخذ ویزای توریستی فرودگاهی (on arrival)

 1. مدارک موردنیاز را به همراه داشته باشید.

  توجه داشته باشید مدارک ویزای توریستی هر کشور متفاوت است. در نتیجه باید مدارک خود را بسته به کشور مقصد تکمیل کنید تا در زمان نیاز بتوانید آن‌ها را ارائه کنید.

 2. پس از ورود، به بخش تأیین شده صدور ویزای فرودگاهی بروید.

  در بسیاری از کشورها، یک منطقه معین مانند پیشخوان یا غرفه برای درخواست ویزای فرودگاهی “on arrival” وجود دارد. اما برخی از کشورها به طور مستقیم در ایستگاه بازرسی که پاسپورت چک می‌شود، ویزای فرودگاهی را صادر می‌کنند.

 3. هزینه صدور ویزای فرودگاهی را پرداخت کنید.

  ویزای فرودگاهی پس از تحقیق در مورد مدارک و تأییدیه اداره مهاجرت کشور مقصد، هزینه‌ای از شما دریافت می‌کند. لطفاً توجه کنید که ممکن است هزینه ویزا بر اساس واحد پول کشور مقصد و به صورت نقدی از شما دریافت شود. بنابراین، قبل از سفر، از نوع پرداختی خود مطمئن شوید.

 4. منتظر صدور ویزای توریستی فرودگاهی بمانید.

  شما می‌توانید این ویزا را در فرودگاه یا گذرگاه مرزی به سرعت بدست آورید و با آن می‌توانید در کشور مورد نظر خود اقامت کنید.

مراحل اخذ ویزای توریستی لیبل دار

 1. کشور مقصد را انتخاب کنید.

این کار کمک می‌کند که بدانید چه مدارک و شرایطی را برای صدور این ویزا باید فراهم کنید.

 1. فرم درخواست ويزاي توريستي را پر و امضا کنید.

دقت داشته باشید که فرم درخواست بعضی از کشور‌ها به‌صورت آنلاین باید پر شود.

 1. یک وقت سفارت رزرو کنید.

برای تحویل مدارک و ثبت اطلاعات بیومتریک باید به از سفارت یا کارگزاری کشور مد نظر خود یک وقت سفارت رزرو کنید.

 1. منتظر بمانید تا جواب ویزا برای شما ارسال شود.

جواب درخواست ویزا می‌تواند بر اساس کشور مد مورد نظر به صورت ایمیل، پیام کوتاه یا تلفنی به شما منتقل شود.

عوامل تأثیرگذار بر شانس اخذ ویزای توریستی

اخذ ويزاي توريستي به کشور مقصد، شرایط سفری و فصلی که در آن قصد سفر دارید بستگی دارد.

کشور مقصد با شانس ویزا شدن رابطه مستقیم دارد! 

زمان صدور ویزای توریستی بستگی به میزان سخت‌گیری و شلوغ بودن سفارت کشور مقصدتان دارد. اگر کشور مقصد شما در صدور ویزا سخت‌گیری بیشتری داشته باشد، باید زمان بیشتری را برای بررسی پرونده خود در نظر بگیرید. به همین دلیل، بهتر است درخواست اخذ ویزای خود را حداقل 1 ماه قبل از سفر به سفارت این گونه کشورها ارائه دهید. 

به عنوان مثال، برای صدور ویزای توریستی کانادا ممکن است 2 تا 3 ماه طول بکشد. همچنین، باید توجه داشته باشید که هرچه کشور مقصد شما سخت‌گیری بیشتری در صدور ویزا داشته باشد، شانس شما برای دریافت ویزا نیز کاهش می‌یابد و برعکس، هرچه سخت‌گیری کمتر باشد، شانس صدور ویزا بیشتر خواهد بود.

شانس دریافت ویزای شینگن و آفریقای جنوبی برای هر پرونده به شدت متفاوت است. برخی کشورها حتی صدور ویزا را مشروط به اقدام از طریق آژانس‌های معتبر مسافرتی در نظر گرفته‌اند. به عنوان مثال، برای دریافت ویزای توریستی دبی، لازم است حتماً از طریق یک آژانس مسافرتی معتبر اقدام نمایید.

شرایط متقاضی ویزا، از ملیت شما تا تمکن مالی!

شرایطی  شما، یکی از موثرترین عوامل برای درخواست اخذ ویزای توریستی است و می‌تواند بر شانس اخذ ویزای توریستی تأثیر بگذارد. البته این شرایط بسته به کشور مقصدتان ممکن است متفاوت باشد. با این حال، داشتن تمکن مالی قوی، سابقه سفر مناسب (Travel History) و وابستگی شغلی و خانوادگی می‌تواند شانس اخذ ویزای توریستی هر کشوری را برای شما افزایش دهد.

ملیت شما نیز می‌تواند بر شانس اخذ ویزای توریستی یک کشور تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال، ممکن است کشور مقصد شما در مورد صدور ویزا برای اتباع ایرانی حساسیت‌هایی داشته و این موضوع می‌تواند بر پرونده ویزای توریستی شما تأثیر بگذارد.

مدت‌زمان پاسخ‌دهی به ویزای توریستی

روش درخواست ویزای توریستی به کشور مورد نظر بستگی دارد. در صورتی که ویزا به صورت الکترونیکی صادر شود، نامه تأییدیه آن به ایمیل شما ارسال می‌شود. اگر ویزا به صورت فرودگاهی صادر شود، یک مهر در مبادی ورود به پاسپورت شما اضافه خواهد شد. برای درخواست ویزای توریستی به روش عادی، یک لیبل به یکی از صفحات پاسپورت الصاق می‌شود.

ویزای توریستی فقط برای اهداف گردشگری است!

ویزای توریستی تنها به شما اجازه می‌دهد که برای اهداف گردشگری در کشور مورد نظر خود اقامت کنید. با این ویزا نمی‌توانید به تحصیل یا اشتغال بپردازید. اما می‌توانید با این ویزا به دنبال دانشگاه‌ها و بهترین‌های شهرها برای زندگی در کشور مقصد خود بگردید. همچنین در بعضی از کشورها، اگر با ویزای توریستی وارد جلسات اداری و تجاری شوید، برای شما جریمه تعیین می‌شود و در بعضی موارد سختگیرانه شما را اخراج می‌کنند. برای انجام این نوع فعالیت‌ها باید ویزای ویزیتوری تجاری دریافت کنید.

تمدید ویزای توریستی، شدنی اما سخت!

تمدید ویزای توریستی به طور کلی کار آسانی نیست و اکثر کشورها برای بهره‌برداری از فواید اقتصادی گردشگران، ویزای توریستی را تمدید می‌کنند. اما برخی کشورها شرایط بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای تمدید این نوع ویزا در نظر گرفته‌اند و از شما دلایل قانع‌کننده‌ای می‌خواهند. به عنوان مثال، برای تمدید ویزای توریستی شنگن، شما باید دلایلی مانند بیماری، مشکلات بشردوستانه (مانند جنگ در کشور مبدأ یا خطر جان مسافر) و مشکلات اضطراری شخصی (مانند شرکت در مراسم عروسی یا ختم) را داشته باشید.

تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی یا کاری

تغییر ویزای توریستی به تحصیلی یا کاری ممکن است، اما همه کشورها این امکان را به شما نمی‌دهند. در واقع، این فقط زمانی امکان‌پذیر است که شما نامه‌ای از یک دانشگاه یا کالج در کشور موردنظر برای پذیرش یا یک پیشنهاد کاری از یک شرکت در کشور مقصد دریافت کرده باشید.

ویزای دانشجویی یا کاری به عنوان یک ویزای اقامت موقت در نظر گرفته می‌شود و شما بعد از پایان دوره تحصیلی یا پایان قرارداد کاری باید کشور موردنظر را ترک کنید. یکی از مهمترین شرایط برای تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی یا کاری، اطمینان افسر اداره مهاجرت از بازگشت شما به کشور خانه است.

سخن پایانی

در نهایت اگر قصد دارید برای ویزای توریستی کانادا اقدام کنید، پیشنهاد می‌شود از طریق یکی از راه‌های ارتباطی در صفحه تماس با ما، با متخصصین گام اول در ارتباط باشید یا با پر کردن فرم مشاوره، به صورت کاملا رایگان با مشاورین ما شرایط خود را بررسی کنید، همچنین در صورت نیاز به مطالعه بیشتر می‌توانید به وبسایت https:/visaguide.world مراجعه کنید.

در اکثر مواقع پاسپورت حداقل باید برای 6 ماه اعتبار داشته باشد.

بسته به کشوری که از آن درخواست ویزا کرده‌اید از 24 ساعت تا 4 ماه زمان می‌برد تا به ويزاي توريستي شما پاسخ داده شود.

خیر، این کار در موارد بسیار کمی که افراد اقدام کرده‌اند و به نتیجه رسیده با سختی‌های فراوان و هدررفت عمر و پول همراه بوده است.

بهترین زمان ممکن برای درخواست ویزای توریستی در فصل‌های شلوغ سال مثل کریسمس یا جشن‌های فرهنگی، 2 تا 3 ماه قبل از سفر می‌باشد. در فصل‌های خلوت نیز حداقل 1 ماه قبل از سفر باید برای اخذ ویزای توریستی اقدام شود.