کانادا کشوری است که بزرگترین کشور قاره آمریکا و دومین کشور بزرگ جهان است. این کشور در شمال قاره واقع شده است و پایتخت آن شهر اوتاوا است. کانادا از ده استان تشکیل شده است و به دلیل نزدیکی زیاد به قطب شمال، بسیاری از مناطق آن خالی از سکنه هستند. اما مردم اغلب در مناطق جنوبی کانادا زندگی می کنند به دلیل آب و هوای خوش آن مناطق. کانادا با آمریکا مرز مشترک دارد و به همین دلیل دو کشور روابط اقتصادی قوی دارند و حجم معاملات بین آنها بسیار بالا است. کانادا یک کشور با تمدن قدیمی، فرهنگی غنی و زندگی راحت است و به یکی از بهترین کشورهای جهان تبدیل شده است. نرخ جرم و جنایت و بیکاری در این کشور بسیار پایین است و شرایط زندگی بسیار ایده آل برای شهروندان به وجود آمده است. براساس آمارهای اخیر، جمعیت کانادا حدود 37 میلیون نفر است. واحد پول آن دلار کانادا است و زبان رسمی آن فرانسوی و انگلیسی است. اقتصاد کانادا پیشرفته است و در رده ده اقتصاد برتر جهان قرار دارد. این کشور منابع طبیعی زیادی دارد از جمله نفت، گاز، طلا، زغال سنگ، مس، سنگ آهن، نیکل، پتاس، اورانیوم و روی همراه است.

شما می تونید خلاصه و مفید درباره کانادا بشنوید

دیدن فهرست مطالب

قلمرو‌های کشور کانادا

علاوه بر این ده استان‌، کشور کانادا سه قلمرو نیز دارد. تفاوت استان و قلمرو در آن است که استان‌ها قدرت و اختیارات خود را از قانون اساسی این کشور دریافت می‌کنند، اما قلمروها، زیر نظر پارلمان کانادا اداره می‌شوند. به طور کلی کشور کانادا سه قلمرو دارد:

 • قلمروهای شمال غرب (NWT): این قلمرو پرجمعیت‌ترین قلمرو کانادا است و مرکز آن شهر یلونایف است. مساحت آن حدود ۱٬۳۵۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع است و شمال غربی این کشور را تحت پوشش خود قرار داده است.
 • قلمروی نوناووت: بزرگترین و جدیدترین قلمروی کشور کانادا که مرکز آن شهر ایکالویت است و در بخش‌های شمالی این کشور قرار دارد.
 • قلمروی یوکان: کوچکترین و کم جمعیت‌ترین قلمرو در کانادا است که در غرب این کشور واقع شده و مرکز آن وایت هورس است.

جغرافیای کشور کانادا

کشور کانادا یک کشور بسیار پهناور در شمال قاره‌ی آمریکا است و تنها همسایه‌ی آن کشور آمریکا است که در جنوب آن قرار دارد. مرز این دو کشور، طولانی‌ترین مرز بین کشوری در جهان است و در باقی قسمت‌ها توسط آب احاطه شده و از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی می‌رسد. مساحت این کشور ۹٬۹۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که آن را در جایگاه سوم بزرگترین کشورهای جهان قرار داده است.

از نظر پوششی منطقه‌ی شمال این کشور یک منطقه‌ی سنگی است که غنی از مواد معدنی و خاک‌های سست است. که دارای رود و دریاچه است. در غرب این کشور رشته کوه‌های راکی مکتزی و سنت الاپاس قرار دارند. البته شرایط در جنوب غربی، کمی متفاوت است و این منطقه آب و هوای بسیار معتدلی دارند. بیشتر بخش‌های کشور کانادا شامل تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد و طولانی همراه با بارش برف‌های سنگین است.

 پوشش گیاهی این کشور هم شامل جنگل‌های انبوه از چوب سخت و چوب نرم است. به طور کلی کانادا از نظر جغرافیایی به ۵ منطقه تقسیم می‌شود:

منطقه پریری

شامل استان‌های مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا که بهترین بخش کانادا برای کشاورزی است.

سواحل غربی

این بخش شامل بریتیش کلمبیا است و صنعت آن حول ماهیگیری و کشاورزی می‌چرخد.

کانادای مرکزی

این بخش شامل دو استان انتاریو و کبک و پرجمعیت‌ترین منطقه‌ی کانادا است.

منطقه شمالی

این بخش منابع طبیعی زیادی نظیر نفت و گاز و طلا دارد.

منطقه آتلانتیک

که شامل استان‌‌های نوآ اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند و نیوفاندلند و لابرادور است و مهمترین صنعت آن ماهیگیری، کشاورزی، معدن و جنگلداری است.

شهرهای مهم کشور کانادا

شهر اتاوا

اتاوا، مهمترین شهر کانادا و پایتخت این کشور است که از نظر وسعت، چهارمین شهر کانادا محسوب می‌شود. این شهر در استان کبک و در کنار رودخانه‌ای به نان سن لوران قرار دارد و اولین سکونتگاه اروپایی‌ها در این کشور بوده است.

شهر سنت جان

شهر سنت جان یک شهر دو زبانه می باشد و دومین شهر بزرگ در منطقه‌ی آتلانتیک است که بزرگترین شهر استان نیوبرانزویک نیز هست.

شهر تورنتو

این شهر بزرگترین شهر کانادا و چهارمین شهر پرجمعیت قاره‌ی آمریکای شمالی است.

شهر ونکوور

یک شهر بندری در کانادا که تنوع قومی و زبانی در آن از همه‌ی شهرهای کانادا بیشتر است.

شهر مالیفاکس

بزرگترین شهر آتلانتیک که پرترددترین بنادر کشور کانادا در آن قرار دارد. در اصل این شهر حول لنگرگاه هالیفاکس ساخته شده است که دومین لنگرگاه طبیعی بزرگ جهان است. در سال ۱۹۱۷، یک انفجار اتمی عظیم در این شهر رخ داد که بخش‌های بسیار زیادی از آن را ویران کرد.

شهر کبک

یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کشور کانادا که بیشتر به زبان فرانسوی در آن صحبت می‌شود. مناطق طبیعی دیدنی کبک در لیست ده شهر مهم گردشگری در آمریکای شمالی است.

شهر مونترال

این شهر یک شهر جزیره‌ای و دومین شهر بزرگ کانادا است.

شهر رجینا

این شهر که در استان ساسکاچوان قرار دارد مرکز تجاری و فرهنگی این استان است.

زبان مردم کشور کانادا

شور کانادا دو زبان رسمی دارد: انگلیسی و فرانسوی. بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند ( در حدود ۵۹.۷ درصد). با این حال زبان فرانسوی نیز از اهمیت بالایی در آن برخوردار است به طوری که در دولت فدرال از هر دو زبان به یک اندازه استفاده می‌شود. بنابراین این کشور مانند بسیاری از کشورهای دیگر جهان رسماً یک کشور دو زبانه است. بنابراین مردم آن نیز این شانس را دارند که خدمات دولت فدرال را در هر دو زبان دریافت کنند. در زمان بررسی درخواست‌های سیتیزن شیپ برای این کشور نیز تسلط به هر دو زبان در افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد.

از نظر درصدی ۹۸ درصد از کانادایی‌ها به یک یا هر دو زبان صحبت می‌کنند که از این میزان ۶۷.۵ درصد تنها به زبان انگلیسی، ۱۳.۳ درصد از آنها به زبان فرانسوی و ۱۷.۸ درصد به هر دو زبان صحبت می‌کنند. فرانسوی زبان‌ها در کشور کانادا بیشتر در شهر کبک ( ۸۵ درصد) مستقر هستند اما در سایر شهرهای کانادا نیز پراکندگی دارند. به طور کلی بخش‌های شمالی نیوبرانزویک، بخش‌های شمالی، شرقی و جنوب غربی انتاریو و بخش‌های جنوبی مانیتوبا فرانسوی زبان هستند.

نیوبرانزویک تنها استان کانادا است که به صورت قانونی و رسمی به هر دو زبان در آن صحبت می‌شود. با این حال استان‌های دیگری مانند مانیتوبا، انتاریو و کبک نیز دو زبانه هستند اما این موضوع در آنها رسمی نیست. در انتاریو، زبان فرانسه تا حدی جایگاه قانونی دارد، اما به طور کامل در مراکز رسمی استفاده نمی‌شود. به جز این دو زبان رسمی، سایر زبان‌ها نیز در کشور کانادا صحبت می‌شوند که بعضی از مهمترین آنها به شرح زیر است: زبان چینی، زبان ایتالیایی، زبان آلمانی و زبان پنجابی.

جشن های مشهور کشور کانادا

فستیوال های مشهور و شگفت انگیز در کانادا هر ساله هزاران گردشگر را به سمت خود می کشاند. یکی از مشهورترین فستیوال هایی این کشور مربوط به شهر مونترال است که بیش از ۹۰ نوع برنامه را پوشش می دهد. کنسرت های خیابانی و همینطور فضای شهری مدرن و بی نظیر آن شهر موجب محبوبیت بیش از حد در میان مردم ایران و جهان شده است.

یکی از فستیوال های مهم کانادا، فستیوال بین المللی جاز مونترال است که در ۱۰ روز آخر ماه ژوئن برگزار می شود. این جشنواره بسیار وسیع بوده و بخش های مشخصی از آن به عنوان سینمای کمدی شناخته شده است.اگر شما قصد سفر به کشور کانادا را دارید مسابقات رانندگی فرمول یک مونترال را از یاد نخواهید برد. این مسابقه بسیار پرطرفدار است. فستیوال اشیگا از دیگر دیدنی های شگفت انگیز در سفر به کانادا محسوب می شود که بیش از ۱۰۰ هزار نفر از طرفداران موسیقی در این فستیوال جمع می شوند. هنرمندان شهیر جهان را می توانید در فستیوال اشیگا بازدید نمایید.

تاریخ کشور کانادا

کانادا یک کلمه‌ی سرخپوستی به معنای دهکده است که در سال ۱۵۳۵، ساکنان آن که اکنون در کبک زندگی می‌کنند، این نام را برایش انتخاب کردند. قبل از ورود اروپایی‌ها به این کشور، سرخپوستان بومی ساکن آن بودند. آنها در مناطق سرد و قطبی این کشور زندگی می‌کردند. بعد از ورود اروپاییان به این کشور، بومیان از آنها بیماری گرفتند و بسیاری از آنها جانشان را از دست دادند. باقی آنها با اروپایی‌ها روابط اقتصادی و نظامی برقرار کردند و کانادای امروز را شکل دادند.

اولین گروه اروپایی‌هایی که به کانادا وارد شدند، وایکینگ‌ها بودند که بین آنها و بومیان جنگ و درگیری‌های زیادی درگرفت و درنهایت آنها این کشور را ترک کردند. با خروج وایکینگ‌ها تا قرن پانزدهم، اتفاق تاریخی خاصی در این کشور رخ نداد. تا بلاخره در این قرن هنری هفتم پادشاه انگلیس، فردی به نام جان کابو را به این کشور فرستاد که اطلاعات زیادی از آن بدست آورد. بعد از او ژاک کارتیه‌ی فرانسوی به کشور کانادا رفت و او اولین کسی بود که اسم کانادا را از بومیان شنید.

در اوایل قرن هفدهم؛ دریانورد فرانسوی دیگری به نام ساموئل دو شامپلن به این کشور آمد و پورت رویال را در منطقه آکادیا یا همان نووا اسکوشیای امروزی تاسیس و شهر کبک را بنا کرد. بعد از آن شهر مونترال توسط فرانسوی‌ها تاسیس و به دیگر مستمره‌ی کانادایی‌ها تبدیل شد.

در سال ۱۶۱۰ شهر هادسون بی توسط انگلیسی‌ها تاسیس شد و سپس شهر جیمز بی تاسیس شد. این تاسیس شهرها ادامه داشت تا در سال ۱۶۲۹، انگلیسی‌ها کبک را اِشغال کردند و جنگ‌های سنگینی بین انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها در گرفت. و در نهایت در سال ۱۷۱۳، انگلیسی‌ها کنترل اوضاع را بدست گرفتند. جنگ‌های این دو کشور تا سال ۱۷۶۳ بر سر سایر مستعمره‌ها ادامه داشت و نهایتاً فرانسوی‌ها طی عهدنامه‌ی پاریس، مستعمره‌های خود را به انگلیس واگذار کردند و تنها شهر کبک برایشان باقی ماند.

دین و مذهب در کشور کانادا

بیش از نیمی از کانادایی‌ها مسیحی هستند. تعداد زیادی از کانادایی‌هایی که مسیحی شناخته می‌شوند، رو به کاهش است، در حالی که بیشتری آن‌ها می‌گوید که آن‌ها هیچ مذهبی ندارند. آخرین تحقیق ما که در کانادا انجام شد، نشان داد که اکثریت ناچیز بزرگ‌سالان کانادایی (۵۵٪) می‌گویند مسیحی هستند، از جمله ۲۹٪ کاتولیک و ۱۸٪ پروتستان هستند.

از هر ده نفر سه نفرشان می‌گویند که آن‌ها بدون دین هستند. آگنوستیک (۵٪) و حدود ۱۶ درصد از آن‌ها هیچ دین خاصی ندارند. داده‌های سرشماری کانادا نشان می‌دهد که تعداد کانادایی‌ها در این گروه غیر مذهبی از ۴٪ در ۱۹۷۱ به ۲۴٪ در ۲۰۱۱ افزایش یافته است، اگرچه کمترین میزان بی مذهبی در شهر کبک است. علاوه بر این، سهم فزاینده ای از کانادایی‌ها با سایر ادیان، از جمله اسلام، هندوئیسم، یهودیت و بودیسم شناخته می‌شوند که دلیل عمده آن مهاجرت به کانادا است. نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو ۲۰۱۸ نشان داد که این پنج گروه با هم ۸ درصد بزرگ‌سالان کانادایی را تشکیل می‌دهند.

استان کبک کانادا اخیراً قانون جدیدی را تصویب کرد که بسیاری از کارمندان عمومی از جمله معلمان، افسران پلیس و قضات را از استفاده از نمادهای مذهبی در محل کار منع می‌کند. برخی می‌گویند این امر باعث جدایی کلیسا و ایالت می‌شود، ولی برخی دیگر این قانون را در دادگاه به چالش کشیده و گفته‌اند که این مساله زنان مسلمان را هدف قرار داده و آزادی مذهبی را از بین می‌برد.

کبک تنها حوزه قضایی نیست که محدودیت لباس مذهبی را در انظار عمومی وضع می‌کند. در حقیقت، فرانسه که زمانی کبک را به عنوان بخشی از مستعمرات بزرگ آمریکای شمالی موسوم به فرانسه جدید اداره می‌کرد، در سال ۲۰۰۴ روسری و سایر نمادهای مذهبی را در مدارس دولتی ممنوع کرد و در سال ۲۰۱۱ حجاب‌های صورت کامل را در همه مکان‌های عمومی ممنوع کرد. ممنوعیت حجاب‌های صورت در چندین کشور اروپایی دیگر نیز در حال اجرا است. اگرچه مرکز تحقیقات این قوانین را در کانادا در نظر نگرفته است؛ اما برخی از کشورهای اروپایی محدودیت‌هایی را برای حجاب زنان مسلمان در نظر گرفته است.

اقتصاد کشور کانادا

اقتصاد کانادا یکی از بزرگترین و باثبات‌ترین اقتصادهای جهان است و اعداد و ارقام یکی دو سال اخیر و ریباند اقتصادش بعد از بحران کرونا و رشد درآمد ناخالص ملی یا شاخص GDP این کشور در سال گذشته با رقمی معادل ۱/۸۸ تریلیون (هزار میلیارد) دلار، شاهدی بر این مدعاست. اقتصاد کانادا در بین ده اقتصاد برتر جهان قرار داشته، سومین ذخایر نفتی جهان را دارد و چهارمین صادرکنندهٔ نفت محسوب می‌شود. کانادا به عنوان نهمین اقتصاد بزرگ جهان، بخش عظیمی از درآمد ناخالصش را (حدود یک سوم) مدیون تجارت بین‌الملل و واردات و صادرات کالا و خدمات است. ایالات متحده، انگلیس و چین، بزرگترین شرکای تجاری کانادا محسوب شده و بزرگترین ارکان صنعت و اقتصادش را حوزه‌های خرید و فروش و اجاره املاک و مستغلات، صنعت تولید و صنایع معدن و استخراج نفت و گاز تشکیل داده‌اند. از آن طرف، کانادا در تجارت الکترونیک با کمپانی‌های بزرگی مثل Shopify حضور جهانی پررنگی دارد و از آن طرف در صنعت بانکداری، غول‌هایی مثل رویال بانک کانادا و در صنعت حمل و نقل و ترابری، شرکت‌های دانه‌درشتی مثل Enbridge‌ تنها چند نمونه‌ از برگ‌های برنده‌ اقتصاد این کشور هستند.

سیاست، دولت و قانون کشور کانادا

کشور کانادا بر پایه‌ی دموکراسی پارلمانی فدرال و پادشاه مشروطه است. در حال حاضر ملکه‌ی این کشور الیزابت دوم است که همان ملکه‌ی کشور انگلستان است. به طور کلی ساختار حکومتی کانادا شامل این بخش‌ها است:

 • پادشاه و ملکه
 • دولت فدرال
 • نخست وزیر
 • مجلس سنا و مجلس عوام
 • دولت‌های ایالتی

   

دولت‌های کوچک و مستقل از هم، بخش‌های مختلف این کشور را اداره می‌کنند که همگی زیر نظر دولت فدرال قرار دارند. قوانین این کشور باید به امضای ملکه برسند و در غیر این صورت رسمیت نخواهند داشت. پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است و مجلس و خانه‌ی فرماندار هر دو در این شهر قرار دارند.

شخص اول کشور کانادا همان ملکه است با این حال از سال ۱۹۴۷ یک فرماندار کل به این سیستم اضافه شد که درصد قابل توجهی از وظایف ملکه را انجام می‌دهد. این فرد توسط خود ملکه انتخاب می‌شود نه رای گیری. در حال حاضر جولی پایت فرماندار این کشور است. مورد بعدی نخست وزیر است که توسط فرماندار انتخاب می‌شود و باید رای اعتماد مجلس عوام را بگیرد. از سال۲۰۱۵، جاستین ترودو نخست وزیر این کشور است. او کابینه‌ی خود را از بین نمایندگان سنا انتخاب می‌کند.

مجلس قانون گذاری کانادا هم شامل ملکه، مجلس سنا و عوام است. مجلس عوام توسط مردم انتخاب می‌شود و در نتیجه مردم عادی می‌توانند از طریق آنها در قانون‌گذاری نقش داشته باشند. تعداد احزاب سیاسی در این کشور نیز به دلیل آزادی سیاسی بسیار زیاد است. اما رقابت اصلی بین دو حزب لیبرال و محافظه کار است.

نظام آموزشی کشور کانادا

کشور کانادا یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در سراسر جهان را دارد. بعضی از بهترین دانشگاه‌‌های جهان در این کشور قرار دارند که سالانه دانشجویان زیادی را به رقابت برای ورود به آنها وادار می‌کند. اما این سیستم قوی از مدارس آغاز شده است و تنها مختص به بخش آموزش عالی نیست. 

دانشگاه‌‌های کشور کانادا

دانشگاه‌های کشور کانادا یکی از بزرگترین دانشگاه‌‌های دنیا هستند و هر ساله گروه زیادی از افراد تنها با اهداف تحصیلی به این کشور می‌آیند. این دوره از سه مقطع شامل لیسانس (یک دوره‌ی ۳ تا ۴ ساله)، فوق لیسانس (یک دوره‌ی ۱.۵ تا ۲ ساله) و دکترا (یک دوره‌ی ۲ تا ۶ ساله که به رشته‌ی تحصیلی بستگی دارد) تشکیل شده است.

دانشجویان کانادا تنها با اجازه‌ی دانشگاه اجازه‌ی کار دانشجویی در این دوران را دارند. ساعت‌های مجاز بسته به مقطع تحصیلی و رشته‌ی افراد می‌تواند متفاوت باشد. نکته‌ی مهم این است که این ساعت‌ها به نحوی تنظیم شده‌اند که به درس او لطمه نزنند.برای ورود به دانشگاه‌های کشور کانادا نه تنها باید در آزمون‌های مربوطه‌ شرکت کنید (که بسته به نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد اما بیشتر آنها نتیجه‌ی آزمون SAT را مدنظر قرار می‌دهند) بلکه باید مدرک معتبر زبان و شرایط سنی آن را نیز رعایت کنند.

بهترین دانشگاه‌‌های کشور کانادا

دانشگاه تورنتو

اولین دانشگاه کانادا و دانشگاه بیست و پنجم جهان با ۶۲ هزار دانشجو

دانشگاه بیریتیش کلمبیا

سومین دانشگاه کشور کانادا و چهل و پنجمین دانشگاه جهان با بیش از ۶۶ هزار دانشجو است که در همین شهر قرار دارد و یکی از تحقیقاتی‌ترین دانشگاه‌های کانادا است.

دانشگاه آلبرتا

این دانشگاه دانشگاه پنجم و ۱۱۹ در جهان است که دقیقاً یک پله از دانشگاه مونترال عقب‌تر است و در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار دانشجو در آن در حال تحصیل هستند.

دانشگاه وسترن

دانشگاه وسترن در شهر انتاریو قرار دارد که هشتمین دانشگاه کشور کانادا و در جایگاه ۲۰۳ جهان نیز قرار دارد. در حال حاضر در حدود ۳۸ هزار دانشجو در اینجا مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه کوئینز

نهمین دانشگاه کانادا که در جایگاه ۲۲۴ جهان قرار دارد که در حال حاضر بیش از ۲۴ هزار دانشجو در آن در حال تحصیل هستند.

دانشگاه واترلو

دانشگاه هفتم کانادا و 166 جهان که عضو گروه تحقیقاتی معتبر U15 است.

دانشگاه مک گیل

دومین دانشگاه کانادا و دانشگاه سی‌ام جهان که در شهر مونترال قرار دارد و ۱۲ برنده‌ی جایزه‌ی نوبل را در کارنامه‌ی خود دارد. هم اکنون در حدود ۴۰ هزار دانشجو در آن در حال تحصیل هستند.

دانشگاه مونترال

چهارمین دانشگاه کانادا که در جایگاه ۱۱۸ جهان قرار دارد و یک دانشگاه دولتی فرانسوی زبان است. در حال حاضر ۶۷ هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

دانشگاه مک مستر

دانشگاه ششم کانادا و ۱۴۴ جهان که در شهر همیلتون قرار دارد و بیشتر به خاطر دانشگاه پزشکی خود معروف است.

دانشگاه کلگری

دهمین دانشگاه کانادا که در جایگاه ۲۴۶ جهان قرار دارد.

جاهای دیدنی کشور کانادا

کشور کانادا نه تنها از نظر مناظر طبیعی بسیار زیبا در تمام جهان معروف است، بلکه برخی آثار تاریخی و سازه‌ای زیبا نیز در این کشور وجود دارد. مهمترین اماکن دیدنی کانادا به شرح زیراند:

پارک ملی فوندی

یکی از زیباترین بخش‌های کانادا است. از نکات شگفت انگیز آن این است که بالاترین قدرت جذر و مدی در جهان را دارد. این منطقه شامل ۲۵ آبشار بزرگ و کوچک و یک مسیر پیاده روی است.

مسیر کابوت

این مسیر یک جاده‌ی ماشین رو در دل طبیعت بکر کشور کانادا است که در حدود ۳۰۰ کیلومتر است و در نقطه به نقطه‌ی آن مناطق بسیار زیبای طبیعی قرار دارد.

برج سی ان

یا برج ملی کانادا یکی از بناهای بسیار مهم  و دومین برج بزرگ جهان است که در این کشور قرار دارد و در واقع یکی از سمبل‌‌های کشور کانادا است.

ساختمان پارلمان کانادا

یک ساختمان بسیار قدیمی و بلند در شهر اتاوا است که یکی از اصلی‌ترین آثار باستانی این کشور محسوب می‌شود.

پارک ملی گروس مورن

این پارک که در فهرست آثار یونسکو نیز به ثبت رسیده است یکی از فوق‌العاده‌ترین مناطق طبیعی جهان است و در اثر حرکت یخچال‌های طبیعی و جابه‌جایی قاره‌ها شکل گرفته است.

پارک ایالتی سواحل آرگیل

این پارک نیز یک ساحل با شن‌های قرمز است که منطقه‌ی بسیار زیبایی برای گردشگری در فصل تابستان است.

آبشار نیاگارا

معروفترین جاذبه‌ی طبیعی کانادا، آبشار نیاگارا است. که خود از سه آبشار تشکیل شده است. و در نزدیکی شهر تورنتو قرار دارد. این آبشار بزرگترین آبشار جهان است.

کانال رایداو

این کانال یک کانادا آبی ۲۰۰ کیلومتری است که در خلال جنگ با آمریکا ایجاد شد و از مونترال تا دریاچه‌ی انتاریو ادامه دارد.

آب و هوای کشور کانادا

به طور کلی آب و هوای کشور کانادا را می‌توان در چهار دسته تقسیم کرد:

 • معتدل و مرطوب که بیشتر در بخش جنوب غربی این کشور و بویژه در ایالت بریتیش کلمبیا حاکم است.
 • سرد و مرطوب با تابستا‌ن‌های خنک که بیشتر در جنوب مرکزی و جنوب شرقی این کشور وجود دارد.
 • سرد و خشک قطبی که مخصوص عرض‌های ۵۵ تا ۶۵ شمالی است و استان‌‌های شمالی این کشور را در برمی‌گیرد.
 • یخبندان قطبی که از عرض ۶۵ به بالا حاکم است و نزدیکترین استان‌ها به قطب شمال را در برمی‌گیرد.

بیشتر افراد، کشور کانادا را یک کشور با طبیعت سرد و قطبی می‌دانند که احتمالاً به دلیل فیلم‌های مختلفی است که بیشتر این مناطق کانادا را تحت پوشش قرار داده‌اند. حال آنکه این آب و هوا تنها در بخش‌های شمالی کشور حاکم است و استان‌های جنوبی‌تر، آب و هوای معتدل‌تری دارند. این کشور به حدی پهناور است که نمی‌توان یک آب و هوای خاص را برای آن درنظر گرفت. آب و هوای شمالی این کشور به دلیل نزدیکی به قطب بسیار سرد و برفی است و حتی به زیر صفر می‌رسد اما هرچقدر به سمت جنوب حرکت می‌کنیم آب و هوای آن معتدل‌تر می‌شود.

آداب و رسوم مردم کشور کانادا

کشور کانادا یکی از مودبترین و خوش‌برخوردترین مردمان دنیا را دارد که آن را به یکی از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت تبدیل می‌کند. مردم این کشور به خوش رویی در سراسر جهان معروف‌اند. دین اصلی این کشور مسیحیت است با این حال به دلیل آزادی دینی، انواعی از ادیان دیگر نیز در آن وجود دارد. این کشور یک کشور غربی متمدن است و مردم آن از سطح فرهنگ بسیار بالایی برخوردارند و زندگی اجتماعی در آن از استانداردهای بالایی برخوردار است.

برخلاف بسیاری از کشورهای غربی مردم کشور کانادا به شدت صمیمی و گرم هستند و به راحتی در مورد زندگی خصوصی و عواطف خود صحبت می‌کنند. بیشتر جشن‌های این کشور جشن‌های مذهبی مانند کریسمس و شکرگزاری و جشن‌های سیاسی هستند. به قوانین مربوط به حقوق برابر در این کشور اهمیت زیادی داده می‌شود و شما می‌توانید از هر جنسیتی، گرایشات سیاسی و دینی و حتی جنسی در این کشور زندگی بسیار صلح‌آمیزی داشته باشید و تا زمانی که به قوانین این کشور احترام بگذارید، کسی معترض شما نخواهد شد.